Jakiego ubezpieczyciela samochodu wybrać? Wybieramy OC

Jako posiadacz pojazdu mechanicznego musisz obowiązkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji auta. Nawet jeden dzień przerwy w OC wiąże się z ryzykiem nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczyciela? Czym różnią się oferty poszczególnych towarzystw?

Czytaj dalej „Jakiego ubezpieczyciela samochodu wybrać? Wybieramy OC”

Wypowiedzenie OC po terminie – jak wygląda procedura?

Możliwości wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC są regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co się dzieje w sytuacji, jeśli przekroczysz termin wypowiedzenia? Czy nadal masz możliwość zakończenia współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym?

Czytaj dalej „Wypowiedzenie OC po terminie – jak wygląda procedura?”

Jak wypowiedzieć OC? – poradnik krok po kroku

Jeśli nie chcesz już korzystać z ubezpieczenia w danym towarzystwie, to masz prawo wypowiedzieć umowę. Czy możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC w przypadku, gdy do zakończenia okresu ochrony pozostało jeszcze dużo czasu? Jakie obowiązują terminy rezygnacji? Jak skutecznie wypowiedzieć OC? Kiedy nie będzie to możliwe?

Czytaj dalej „Jak wypowiedzieć OC? – poradnik krok po kroku”

Złomowanie auta a OC – jak przebiegają formalności?

Niewiele jest przypadków, w których możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w trakcie jej trwania. Możliwe jest to w sytuacji podwójnego ubezpieczenia OC, a także, gdy polisę otrzymujesz od sprzedającego auto czy też doszło do zezłomowania pojazdu. Co to oznacza? Jakich obowiązków należy dopełnić, aby otrzymać zwrot składki na ubezpieczenie OC?

Czytaj dalej „Złomowanie auta a OC – jak przebiegają formalności?”

Zwrot składki OC – kiedy przysługuje, ile wynosi, ile się czeka?

Zawarłeś umowę ubezpieczenia OC, ale nie skorzystałeś z ochrony ubezpieczeniowej do końca jej trwania? Musiałeś ją wypowiedzieć? W pewnych przypadkach możesz otrzymać zwrot składki OC za niewykorzystany czas ochrony. Sprawdź, kiedy jest to możliwe i co musisz zrobić, żeby otrzymać taki zwrot.

Czytaj dalej „Zwrot składki OC – kiedy przysługuje, ile wynosi, ile się czeka?”

Wypowiedzenie podwójnego OC – kiedy i jak je złożyć?

W pewnych przypadkach możliwe jest, że zawrzesz dwie umowy ubezpieczenia OC dla tego samego pojazdu. Czy w jakikolwiek sposób rozszerza to ochronę ubezpieczeniową? Czy wiąże się to tylko z kosztami, czy również z pewnymi korzyściami? Czy masz możliwość wypowiedzenia umowy w takim przypadku, czy jednak będziesz musiał korzystać z dwóch polis do końca ich trwania?

Czytaj dalej „Wypowiedzenie podwójnego OC – kiedy i jak je złożyć?”

Zmiana ubezpieczyciela OC – jak zrobić to poprawnie?

Korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej w ramach obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów i chcesz zakończyć współpracę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym? Jest to możliwe tylko w wybranych przypadkach. Sprawdź kiedy realna jest zmiana ubezpieczyciela OC i o czym powinieneś pamiętać, żeby zrobić to prawidłowo.

Czytaj dalej „Zmiana ubezpieczyciela OC – jak zrobić to poprawnie?”

Sprzedaż samochodu a OC – czy nowy właściciel może korzystać z polisy?

Zawarłeś umowę sprzedaży samochodu i stałeś się posiadaczem pojazdu? Czy to oznacza, że musisz wykupić ubezpieczenie OC? A może zbywca powinien ci przekazać polisę i możesz korzystać z jego ochrony ubezpieczeniowej? Jeśli tak, to jak długo? Sprawdź, co się dzieje z OC po sprzedaży samochodu.

Czytaj dalej „Sprzedaż samochodu a OC – czy nowy właściciel może korzystać z polisy?”

Wypowiedzenie OC przez nabywcę – co trzeba wiedzieć?

Jeśli kupiłeś pojazd, to sprzedający ma obowiązek przekazać ci polisę OC. Jest to obligatoryjne i nie podlega żadnym negocjacjom. Co się dzieje dalej? Jak długo możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej? Co w sytuacji, kiedy sprzedający nie zapłacił pełnej składki za OC? W jakich przypadkach możliwe jest wypowiedzenie OC przez nabywcę?

Czytaj dalej „Wypowiedzenie OC przez nabywcę – co trzeba wiedzieć?”