Jakiego ubezpieczyciela samochodu wybrać? Wybieramy OC

wybor-ubezpieczenia-oc

Jako posiadacz pojazdu mechanicznego musisz obowiązkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji auta. Nawet jeden dzień przerwy w OC wiąże się z ryzykiem nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczyciela? Czym różnią się oferty poszczególnych towarzystw?

Dobre ubezpieczenie OC – jak je wybrać?

Zanim zdecydujesz się na wybór ubezpieczenia OC w danym towarzystwie, powinieneś mieć świadomość podstawowych zasad działania tej ochrony ubezpieczeniowej. W Polsce ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kluczowa informacja jest taka, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zapewniania takiej samej ochrony. Minimalne sumy gwarancyjne w komunikacyjnym OC wynoszą obecnie:

  • 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych.

Podane kwoty stanowią górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego dla jednego zdarzenia, a nie dla każdego poszkodowanego. Zatem jeśli szkodę poniosło 5 uczestników wypadku, to zakład ubezpieczeń wypłaci im w sumie maksymalnie 5,21 mln euro.

Skoro zakres ochrony jest zawsze taki sam, to czy decydując się na dane towarzystwo, powinieneś brać pod uwagę wyłącznie cenę ubezpieczenia OC? Zwróć uwagę również na:

  • Dostępność BLS – BLS to skrót od bezpośredniej likwidacji szkody. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje ci taką polisę, to możesz zgłosić szkodę również do ubezpieczyciela, z którym masz zawartą umowę i wtedy to on zajmie się jej likwidacją. Dzięki temu możesz ocenić, jak działa dane towarzystwo, zamiast wybierać je wyłącznie na podstawie kosztu ochrony. BLS nie jest dostępny w przypadku każdej szkody. Np. nie obejmuje zdarzeń, w których uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy. Wybór ubezpieczenia OC z BLS to dobre rozwiązanie.
  • Zasady wydawania zielonej karty – to dokument, którego potrzebujesz, jeśli wybierasz się do niektórych państw. Jest to potwierdzenie tego, że w kraju, w którym zarejestrowano pojazd, zawarłeś umowę ubezpieczenia OC. Zielona karta jest wydawana na 15 dni – możesz ją otrzymać za darmo, ale nie u każdego ubezpieczyciela tak będzie. Możliwe, że w niektórych towarzystwach nie unikniesz płatności.
  • Dodatki do ubezpieczenia – wybór ubezpieczenia OC w danym towarzystwie może oznaczać, że gratis otrzymasz np. pakiet assistance. Nawet jeśli jest to ograniczona wersja tej ochrony ubezpieczeniowej, to lepiej wybrać OC z assistance w cenie niż bez niego. Możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje ci również inne darmowe dodatki do oferty.
  • Zasady uwzględniania historii ubezpieczenia – warto sprawdzić, jak długo w danym towarzystwie ubezpieczeniowym szkoda będzie mieć wpływ na wysokość składki na OC. Teoretycznie każdy rok bezszkodowej jazdy powinien wpłynąć na obniżenie ceny ochrony. Jeśli spowodowałeś szkodę i z twojego ubezpieczenia wypłacono odszkodowanie, to zostanie to uwzględnione przy kalkulacji składki na OC. Jak długo będziesz płacił wyższą kwotę za ochronę z tego powodu? Kilka lat, a może dłużej? To już zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Na wybór ubezpieczenia OC w danym zakładzie ubezpieczeń wpłynąć powinny również twoje doświadczenia z ubezpieczycielami, ewentualnie opinie innych klientów. Możesz sprawdzić też np. jak działa w wybranym towarzystwie komunikacja. Jak długo musisz czekać, aż ktoś odbierze twój telefon? Czy po kontakcie z biurem obsługi klienta uzyskałeś odpowiedź na pytanie? Wybór OC wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że umowę zawiera się najczęściej na 12 miesięcy i tylko w nielicznych przypadkach możliwe będzie jej wypowiedzenie.

Nadal nie wiesz, jakie ubezpieczenie samochodu wybrać? Cena polisy nie powinna być decydująca, ale weź ją również pod uwagę. Skorzystaj z kalkulatora OC i wylicz, ile będzie cię kosztować ochrona. 

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!