Jak wypowiedzieć OC? – poradnik krok po kroku

jak-wypowiedziec-oc

Jeśli nie chcesz już korzystać z ubezpieczenia w danym towarzystwie, to masz prawo wypowiedzieć umowę. Czy możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC w przypadku, gdy do zakończenia okresu ochrony pozostało jeszcze dużo czasu? Jakie obowiązują terminy rezygnacji? Jak skutecznie wypowiedzieć OC? Kiedy nie będzie to możliwe?

Wypowiedzenie OC – kiedy możesz je złożyć?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Jeśli nie chcesz kontynuować współpracy z ubezpieczycielem, to możesz złożyć wypowiedzenie, ale najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy. Oto przypadki, w których możesz wypowiedzieć ochronę:

 • Korzystanie z podwójnego ubezpieczenia OC – może się zdarzyć, że zawrzesz nową umowę ubezpieczenia OC, ale nie wypowiesz poprzedniej. Wówczas korzystasz z podwójnej ochrony ubezpieczeniowej, ale nie odnosisz dzięki temu żadnych korzyści, a jedynie ponosisz wyższe koszty. W przepisach przewidziano taką sytuację – obecnie masz możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, która przedłużyła się automatycznie. W treści wypowiedzenia powinieneś się powołać na art. 28a ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ważne, żebyś złożył pismo jak najszybciej. To, że wypowiesz umowę OC, nie oznacza, że unikniesz kosztów automatycznie przedłużonej polisy. Będziesz musiał zapłacić za okres wykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. Po otrzymaniu wypowiedzenia towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy, jaką składkę musisz zapłacić. Ewentualnie zwróci kwotę za niewykorzystany okres ochrony, jeśli zapłaciłeś już za polisę.
 • Korzystanie z polisy otrzymanej od sprzedającego pojazd – jeśli kupiłeś auto, to wraz z nim otrzymałeś polisę OC. Nie musisz rezygnować z ochrony ubezpieczeniowej w danym towarzystwie, ale masz taką możliwość. W pewnych przypadkach może się okazać, że lepiej złożyć wypowiedzenie OC i zawrzeć nową umowę. Jeśli dojdziesz do wniosku, że to lepsze rozwiązanie, wówczas powołaj się w treści dokumentu na  art. 31 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Pamiętaj jednak, żeby na inne OC zdecydować się odpowiednio wcześniej, aby nie doprowadzić do przerwy w ubezpieczeniu. Po złożeniu wypowiedzenia sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany czas ochrony. Uwaga: polisa otrzymana od zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Ochrona wygasa wraz z zakończeniem umowy.
 • Kończąca się umowa OC – jak wspomnieliśmy, w przypadku gdy zbliża się termin umowy, powinieneś ją wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem ochrony ubezpieczeniowej. Powołaj się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jeśli tego nie zrobisz, to ochrona automatycznie przedłuży się na kolejne 12 miesięcy.
 • Wyrejestrowanie pojazdu – w tym przypadku mowa nie tyle o wypowiedzeniu umowy, a o zawiadomieniu towarzystwa ubezpieczeniowego. Wyrejestrowanie jest możliwe np. po zezłomowaniu auta czy jego kradzieży. W piśmie powołaj się na art. 41 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do wypowiedzenia musisz załączyć potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu. Na tej podstawie otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.  

Jak wypowiedzieć OC?

Żeby złożyć skuteczne wypowiedzenie, możesz skorzystać z gotowego wzoru, który dostępny jest na stronach zakładów ubezpieczeń, ale nie masz takiego obowiązku. Możesz napisać pismo odręcznie – nie musi być to wydruk komputerowy. Najważniejsze, żeby wypowiedzenie umowy OC zawierało wszystkie niezbędne informacje. Powinny się w nim znaleźć następujące dane:

 • data i miejsce,
 • tytuł, np. „Wypowiedzenie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC” lub w przypadku zgłoszenia: „Zawiadomienie o wyrejestrowaniu pojazdu”,
 • dane ubezpieczonego: imię, nazwisko, adres, numer PESEL,
 • numer polisy i nazwa zakładu ubezpieczeń,
 • dane pojazdu: marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny, rocznik,
 • artykuł ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będący podstawą wypowiedzenia,
 • ewentualny opis sytuacji, np. w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC,
 • odręczny podpis posiadacza pojazdu.

Jeśli auto jest współwłasnością, to w treści wypowiedzenia OC powinny się znaleźć dane wszystkich posiadaczy i ich podpisy.

Gdzie złożyć wypowiedzenie OC?

Masz kilka możliwości złożenia wypowiedzenia OC. Możesz to zrobić:

 • w oddziale zakładu ubezpieczeń,
 • u agenta,
 • pocztą tradycyjną – liczy się data nadania, a nie odbioru wypowiedzenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
 • przez internet – o ile ubezpieczyciel daje taką możliwość.  

Pamiętaj jednak o dotrzymaniu ustawowego terminu wypowiedzenia ubezpieczenia OC.

Wypowiedzenie OC – kiedy uzyskasz niewykorzystaną składkę?

Wiesz już, jak wypowiedzieć OC. A kiedy otrzymasz zwrot składki? Jeśli w danym przypadku przysługuje ci on, to powinieneś otrzymać te środki niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni.

Potrzebujesz
pomocy?

Napisz do nas i dowiedz się więcej!